Rozhovor o funkční medicíně s terapeutkou funkční medicíny Julií Zákosteleckou
11. 4. 2024 v 17:05 h
639 x
Funkční medicína na vzestupu. Co je úkolem funkční medicíny a čím se liší od té klasické? Proč bychom měli dát šanci funkční medicíně, když ta klasická selhává?

Kromě klasické medicíny je na vzestupu i tzv. funkční medicína. Tomuto oboru se věnuje moje kamarádka Julie Zákostelecká, za kterou jezdí klienti z celé České republiky. Téma je to jistě zajímavé, proto jsem se rozhodla Julii oslovit a trochu vyzpovídat. Máte tak možnost zjistit, co všechno nabízí funkční medicína a jaké jsou její výhody oproti klasické medicíně. 


Juli, Ty jsi vystudovala obor nutriční terapeut na VOŠ zdravotnické v Praze. Máš za sebou již celou řadu zkušeností. Celoživotně se vzděláváš, zajímáš se o dění ve výživě, nacházíš nové postupy, jak dovést své klienty k lepším výsledkům. Pomáháš lidem, u kterých selhala klasická medicína. V současné době se věnuješ především funkční medicíně.


Co si může pacient nebo lépe řečeno klient, představit pod pojmem funkční medicína a jaký je rozdíl mezi funkční a tou klasickou medicínou, jak ji známe?

Funkční medicína je dle mého medicína budoucnosti. Spojuje to nejlepší z klasické medicíny, ale je nakloněná i alternativním směrům. Lékař či terapeut funkční medicíny má oproti klasickému lékaři dostatek času na pacienta. Chce o jeho životě získat dostatek informací, aby mohl najít hlavní příčiny onemocní. Více rozdílů se dozvíte v tabulce níže.




Z jakého důvodu se v tobě zrodila myšlenka věnovat se právě funkční medicíně?

Klasické nutriční terapii jsem se nikdy úplně nevěnovala. Ta klasická je zaměřená hlavně na nemocniční zařízení. A když jsem viděla na praxích, jak to tam vypadá, věděla jsem, že v nemocnici zůstat nechci. 

To, co jsem se naučila ve škole byl jen velmi malý střípek informací. Ty další jsem si musela nastudovat hlavně sama. Hodně jsem četla, čerpala informace ze zahraničních zdrojů, navštěvovala jsem různé kurzy, semináře apod. Za ta léta, které se této oblasti věnuji, jsem pochopila, že jednostranný přístup nestačí. Zdraví člověka ovlivňuje spousta faktorů. Proto mi dává smysl celostní přístup a tedy i funkční medicína.


Jaký pohled mají lékaři z klasické medicíny na funkční medicínu? Jsou ochotni spolupracovat nebo naopak?

Je to různorodé. Někteří nakloněni funkční medicíně jsou, někteří ne. Někteří se dokonce začnou zajímat o to, co pacientovi tak zázračně pomohlo.


Jaký je zájem z řad klientů právě o funkční medicínu?

Myslím si, že o funkční medicínu je stále větší zájem. Lidé hledají jiné způsoby než jen zakrývat symptomy a zobat spoustu léků. Jsem za to moc ráda. Tři roky jsem pracovala v Institutu funkční medicíny a výživy v Praze a musím říci, že můj kalendář byl zaplněný na dva měsíce dopředu. 


S jakými nejčastějšími problémy k tobě pacienti/klienti přichází?

Chodí ke mně hlavně lidé s trávicími problémy, problémy se štítnou žlázou, ekzémy, alergiemi, různými senzitivitami, dále s autoimunitními problémy, civilizačními problémy, ale i v rámci prevence.


Jaký je postup objednání ke konzultaci a následné péči? Co všechno by měl mít klient s sebou?

Ještě před konzultací dostane zájemce k vyplnění několik dotazníků (dotazník zdravotního stavu, jídelníček, monitoring symptomů). Pokud má v ruce nějaké lékařské zprávy či prošel testováním, chci to též vidět. Funkční medicína má trochu jiný pohled např. na vyhodnocení krevních markerů. 

Umí zachytit určité dysbalance v těle  ještě dříve než dojde k propuknutí onemocnění, což je velmi důležité.


V případě, že se klient rozhodne pro léčbu u tebe, přispívá pojišťovna na nějaká vyšetření, konzultace, apod.? 

Bohužel na konzultace pojišťovna nepřispívá. Pokud jsou potřeba nějaká vyšetření či krevní testy, tak klientovi doporučím, aby zašel ke svému praktickému lékaři a domluvil se s ním. Tím klient samozřejmě nějaké peníze ušetří.


Jako cestou by se měl vydat člověk, který se rozhodne studovat funkční medicínu jako obor?

Pokud chce někdo studovat funkční medicínu, doporučuji prostudovat stránky Institutu funkční medicíny a výživy v Praze. Studium je možné pro lékaře, zdravotníky a farmaceuty. Nově se nabízí i studium pro nezdravotníky, ale tam se jedná spíše o rekvalifikační kurz. Další možností je studovat přímo v Americe na IFM.org (https://www.ifm.org/learning-center/


Tvá terapeutická práce a péče o klienty je poměrně rozsáhlá. Čemu všemu se věnuješ? 

Ano, to je. Zatím nejsem zaměřená jen na jednu zdravotní oblast. Mám ráda různorodost, a tak mám širokou škálu působnosti. V podstatě umím poradit s jakýmkoliv zdravotním problémem. Často za mnou chodí lidé s ekzémy, alergiemi, senzitivitami, intolerancemi. Trávicími problémy jako je reflux, Crohnova choroba, SIBO, Ulcerózní kolitida, zácpa, průjem atd. Ale mohou přijít i s hormonálními problémy například endometriózou, premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací, s poruchami plodnosti či nemožností početí apod. Pak s různými autoimunitními problém jako je lupus, revmatoidní artritida, autoimunitní onemocnění štítné žlázy nebo  s civilizačními chorobami.

Musím říci, že jsem moc ráda, že za mnou chodí i klienti, kteří chtějí řešit hlavně prevenci, což mě velmi těší.

Věnuji se také přednáškám, kurzům, webinářům. Jsem milovnice kvalitního jídla a velmi ráda i vařím, proto pořádám i kurzy vaření.

Klientům také nabízím testování. Ve své praxi využívám speciálních testů funkční medicíny, ale i klasické laboratorní testy.

Dalším mým projektem je i klinika funkční medicíny v Jičíně www.inoclinic.cz


Věnuješ se poměrně dlouho i zdravé výživě známou jako Paleo. Můžeš přiblížit tento druh výživy v čem konkrétně spočívá?

Paleu se již tolik nevěnuji, ale je pravda, že tento styl stravování jsem dříve velmi upřednostňovala. Nyní spíše kombinuji různé druhy stravování. Z každého stylu si vytáhnu to nejlepší a prokombinuji to tak, aby to klientovi sedělo na míru. Někdo je připraven dělat velké změny, někdo však potřebuje změny zařazovat pozvolna. Vše je vždy na vzájemné dohodě s klientem. Řeknu mu nejprve, jak bych si to představovala já, aby to mělo v terapii smysl, a pak se zeptám, zda je to v této chvíli reálné či ne.

Pokud mám napsat něco o Paleo stylu. Toto stravování je inspirováno stravou našich předků ještě před zavedením zemědělství. V té době stravu zajišťovali lovci (muži) a sběrači (ženy a děti). Lidé v té době měli hodně pohybu a jedli přirozené potraviny, které byly zrovna po ruce. Někdy bylo jídla dost, jindy zase velmi málo. I z tohoto bychom si v dnešní době měli vzít příklad. Bohužel dnešní doba přináší úplně jiný styl – málo se hýbeme, žijeme v nadbytku, máme hodně stresu, málo odpočinku. To vše se bohužel projevuje potom na našem zdraví. Ale abych se vrátila ke stravování. Paleo strava má léčebný charakter, jelikož vylučuje potraviny, které mají negativní dopad na naše zdraví, zvyšují zánět v těle, propustnost střeva a způsobují nedostatečné vstřebávání živin. Paleo vylučuje průmyslově zpracované potraviny, alkohol, obiloviny, luštěniny, mléčné produkty a cukr.


Vím, že ráda vaříš, neuvažuješ například nad vydáním vlastní kuchařky spojenou právě s Paleo stravou?

Vydání kuchařky bylo vždy mým snem. Jen ten čas na přípravu mi nějak chybí. Ale třeba se toho někdy dočkáme 😊


Věnuješ se i dětským pacientům?

Ano, pracuji i s dětskými pacienty. Hojně řeším u dětí hlavně problémy s multialergiemi a ekzémy.


S čím mají nejčastěji klienti problém, když se rozhodnou pro léčbu cestou funkční medicíny? Například čas, peníze, disciplína, aj. nebo to vzdají, protože zjistí, že na to například psychicky nemají? Jak víme, každý léčebný proces má svá úskalí a výsledky se dostavují někdy až opravdu za delší čas.

To je u každého jiné. Někdo to vzdá na začátku a přijde třeba jen na jednu konzultaci. Jiní se opravdu snaží, jelikož jim je motivací to, že se zbaví zdravotních potíží nebo vysadí léky.

Máš pravdu, že léčba chce čas. Onemocnění také nevzniklo ze dne na den. Léčba proto také nějakou dobu trvá. Trpělivost je proto velmi důležitá. Někdo výsledky cítí již po prvním měsíci, jiní třeba až po třech měsících. Pokud si někdo na začátku neví rady, je ideální si zaplatit tzv. VIP spolupráci, kde má mou neustálou podporu.


Existuje již celá řada funkčních testů. Můžeš nám některé přiblížit a co mají za úkol? Případně, které považuješ za hlavní. 

Práci s funkčními testy miluji. Dá se z nich vyčíst tolik zajímavých informací. Je škoda, že tyto testy zatím klasická medicína nepodporuje. Nejčastěji pracuji s testem střevního mikrobiomu, protože je naše zdraví velmi ovlivněno právě zdravotním stavem střev. Test mikrobiomu je vhodný pro lidi s alergiemi, ekzémy, trávícími potížemi, autoimunitami či v rámci prevence. Z tohoto testu ve zkratce vyčteme, jaké bakterie ve střevech chybí či jaké přebývají, také se dozvíme, jestli nemáme rozmnožené nějaké patogeny, zda netrpíme zánětem ve střevě či zda je střevo propustné. Skvělým testem je i test omega 6:3. Tento test zjišťuje pro-zánětlivost organismu. Velmi ráda pracuji i s testem slinného kortizolu. Dnešní doba je zatížená chronickým stresem a tento test mi přesně ukazuje, jaký stupeň chronického stresu u klienta je.


V současné době pořádáš přednášky a tvoříš kurzy, které pomáhají lidem například s redukcí váhy. Přibliž nám, co takový kurz obsahuje a co může klient očekávat, jak a kde se může zájemce přihlásit. A jaké jsou výsledky klientů, kteří již kurzem prošli?

Teď je nejaktuálnější tří měsíční on-line kurz hubnutí pro ženy, který začíná v úterý 16.4.2024. Můžete se tedy ještě přihlásit na poslední chvíli 😊 Kurz je nadupaný, jak teoretickými informacemi, tak hlavně těmi praktickými. Osnova kurzu je sice jasná, ale dál budu hodně kurz přizpůsobovat potřebám účastnic. 

V kurzu se budou propojovat různé stravovací styly. Začneme tím, že si nejdříve vysvětlíme, jak upravit běžný jídelníček tak, aby docházelo k redukci váhy. V další části zkusíme vyeliminovat největší „dráždiče“ těla, což je cukr, mléko, mléčné produkty a lepek. Řekneme si, jak tyto složky nahradit, proč jejich konzumaci snížit a v jaké míře by se měly nacházet v jídelníčku. Další vychytávkou bude i nahrazení klasických příloh za zeleninové. A jelikož je kurz pro ženy, budeme se věnovat i cykličnosti a úpravě jídelníčku právě dle fází menstruačního cyklu. V závěru kurzu si každá žena vezme za své určitá doporučení, která jí vyhovovaly a v podstatě si z nich vytvoří svůj jídelníček na míru.

Toto však samozřejmě není vše. Součástí kurzu jsou různé vychytávky. Naučíme se například založit kvásek, fermentovat potraviny atd.

Výsledkem kurzu je vitální tělo, které je o 1-3 velikosti menší než na začátku (záleží na počáteční váze jedince). Ženy tedy mohou své tělo zdokonalit na letní sezónu, což si myslím, že je moc fajn.


Více o kurzu si můžete přečíst zde: https://www.juliezakostelecka.cz/o-2-velikosti-mene/  nebo mě můžete kontaktovat na emailu: info@juliezakostelecka.cz



Moc děkuji za rozhovor.





Pod rouškou šikany
osobní rozvoj, vzdělávání, drama, literatura faktu
Skutečné příběhy o šikaně na pracovišti mezi zdravotníky, která je jednou z hlavních příčin, proč český zdravotnický systém nemá dostatečné množství zdravotních sester.

Bláža Hlasová

Všeobecná sestra,
spisovatelka, blogerka